Yosemite National Park

28. března 2018 v 18:35 |  Yosemite National Park
osemitský národní park leží ve střední Sierra Nevadě v Kalifornii. Ze San Francisca je to k branám parku asi 3,5 hodin jízdy, z Los Angeles 6 hodin a ze San Bernardina 7 hodin.

Yosemity jsou obklopeny dalšími přírodními oblastmi: Ansel Adams Wilderness na jihovýchodě, Hoover Wilderness na severovýchodě a Emigrant Wilderness na severu. Rozlohou 3 081 km² je park srovnatelný např. s Karlovarským krajem.

Yosemity obsahují tisíce jezer a jezírek, 2 600 km vodních toků, 1 300 km turistických cest a 560 km silnic. V Yosemitech pramení dvě federálně uznané tzv. Wild and Scenic Rivers ("divoké a malebné řeky"), Merced a Tuolumne, které protékají sierrským podhůřím k západu do kalifornského Central Valley. Většina z 3,5 miliónu návštěvníků, kteří ročně do parku zavítají, se soustřeďuje na pouhých 18 km² plochy Yosemitského údolí.

Téměř všechny přírodní útvary v yosemitské oblasti jsou tvořeny žulami sierrského batolitu (rozsáhlé těleso hlubinných vyvřelin, které vzniklo hluboko pod povrchem). Asi 5% povrchu parku (převážně na východním okraji kolem Mount Dana) je tvořeno metamorfovanými, sopečnými a sedimentárními horninami. Jsou to zbytky povrchu, který kdysi překrýval níže položenou žulu.
.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama